rozwój osobisty

AUTOSABOTAŻ – CZYM JEST, JAK SIĘ OBJAWIA I JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ?

Autosabotaż pojawia się w życiu praktycznie każdego człowieka, choć możemy być tego nieświadomi. Znasz to uczucie, gdy w Twojej wyobraźni osiągasz ogromne cele, zachowujesz się w konkretny sposób, ale coś idzie nie tak? I Twoja rzeczywistość nie wygląda już tak, jak sobie to wyobraziłaś? To właśnie autosabotaż. I chociaż może on przybierać przeróżne formy to jego głównym celem jest niedoprowadzenie do realizacji Twoich celów, planów i marzeń. Właśnie tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie. Jak sprawić, by poradzić sobie z tym wewnętrznym głosem, który często próbuje nas powstrzymać. Co zrobić, aby pomimo tego głosu działać i osiągać swoje cele?

Czym jest autosabotaż?

Autosabotaż jest zachowaniem, myślami, czynami oraz emocjami, które skutecznie oddalają nas od naszych świadomych wyborów. To proces, który sprawia, że nasze długoterminowe cele oraz marzenia stają się nieosiągalne. Jedną z ważniejszych rzeczy jest to, że ten proces nie jest świadomy. Działa on jako mechanizm obronny naszej podświadomości i próbuje ratować nas przed działaniem. 

I chociaż nikt nie powstrzymuje Cię przed osiąganiem swoich celów i pragnień, Twoje ciało i Twój umysł daje Ci sprzeczne sygnały. Próbuje odwlekać Twoje działania, wmawiać Ci, że to bez sensu, że i tak się nie uda, dlaczego Tobie miałoby się udać. 

Skąd się bierze autosabotaż?

Może on mieć wiele przyczyn, jednak chciałabym omówić 3 najczęstszych pojawiających się w drodze odkrywania naszych lęków.

1. Strach przed sukcesem. 

I chociaż może Ci się wydawać to dziwne, to często nie boimy się porażki, bo ona nic nie zmienia w naszym życiu. Utwierdza nas wyłącznie w tym, co już znamy. To sukces jest często tym, co nas hamuje. Bo dopiero wtedy zaczęłoby się zmieniać Twoje życie. Miałabyś inne obowiązki, innych znajomych, inne mieszkanie, innego partnera i nie każdy będzie się z Tobą zgadzał. Dla niektórych to już za dużo. I sami wewnętrznie powstrzymują się przed potencjalnym odtrąceniem ze strony otoczenia. 

2. Niskie poczucie własnej wartości. 

Głęboko zakorzenione przekonania o tym, że jesteśmy niewystarczający skutecznie oddalają nas od naszych celów. Wszystko zaczyna się od naszego umysłu. Jeśli nie wierzysz w siebie i to, że Ci się uda, z pewnością Ci się nie uda. Brak podejmowania działań z obawy przed tym, że Ci się nie uda jest aktem sabotażu. Takie niedziałanie też jest działaniem, jednak jest ono podyktowane strachem a nie faktami. Negatywne przekonania o sobie skutecznie będą sprawiały, że wykonywanie czynności będzie dla Ciebie wyzwaniem. 

3. Brak odpowiedzialności.

Unikanie brania odpowiedzialności za swoje życie i za to, w jakim miejscu jesteś świadczy o pewnej dysfunkcji. Jeśli zrzucasz odpowiedzialność i decyzyjność na innych, to kto jest tak naprawdę osobą decyzyjną w Twoim życiu? Inni ludzie. Odpowiedzialność biorą na siebie zdrowe osoby dorosłe, które doskonale wiedzą, że same kształtują swoje życie. Oddając ją innym umniejszasz sobie i pozwalasz, by to inni decydowali za Ciebie. Często ludzie robią to z wygody. Bo nie będą za nic ponosić winy. I będzie łatwiej, jak ktoś inny będzie musiał coś zrobić. Dlatego, że przecież ciągle nam trzeba pomagać, bo nie radzimy sobie w życiu. Stawianie się w roli ofiary jest wygodne, ale nieodpowiedzialne. 

E-BOOK: JAK ZMIENIĆ SWOJE REAKCJE NA KRYTYKĘ I BUDOWAĆ NIEZACHWIANĄ PEWNOŚĆ SIEBIE

Przychodzisz do pracy pełna energii i motywacji, ale jedno negatywne słowo od szefa czy kolegi z zespołu potrafi zniszczyć Twój zapał na cały dzień? Zamiast czuć się pewnie i kompetentnie, zaczynasz zastanawiać się, czy naprawdę nadajesz się do tej roli. To nie jest normalne, ani zdrowe. Czas powiedzieć dość! 

Dla kogo jest ten e-book?

  • Dla osób, które chcą nauczyć się reagować na krytykę w sposób konstruktywny.
  • Dla tych, którzy pragną wzmocnić swoją pewność siebie.
  • Dla każdego, kto chce poprawić swoje relacje z innymi i zbudować silniejszą osobowość.

Jak objawia się autosabotaż w Twoim codziennym życiu?

W Twoim codziennym życiu oczywiście również możesz dostrzec, że Twoja podświadomość działa na Twoją niekorzyść. Kiedy to się dzieje? 

Przede wszystkim, gdy prokrastynujesz. Odkładasz na później wiele rzeczy, które sprawiłyby, że przybliżyłabyś się do swojego celu. To jeden z najczęstszych objawów autosabotażu. I chociaż wiesz, że to działanie jest konieczne do Twojego rozwoju, nie robisz tego. Jednocześnie obarczasz się poczuciem winy i wstydu za to, że nie działasz. 

Kolejną rzeczą będzie niewyrażanie swoich emocji lub oczekiwań w związkach czy przyjaźniach z obawy przed odrzuceniem lub konfliktem. Będzie to miało negatywny wpływ na rozwój głębokich, zdrowych relacji w przyszłości, w których obie strony czują się zrozumiane i wspierane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security