lifestyle

SELF-CARE – CZYLI DBANIE O SIEBIE

Czym jest self-care? Jak zadbać o siebie? To jedne z ważniejszych tematów, które dotyczą każdej z nas. Najłatwiej określić self-care jako dbanie o siebie. Żyjemy obecnie w ciągłym biegu i prześcigamy się w produktywności. Próbujemy mieć świetne relacje z innymi, osiągać sukcesy, pracować, kształcić się i ciągle rozwijać. Jednak czasami nasz organizm wymaga od nas pewnego balansu. W codziennym życiu możemy nie znaleźć odpowiednio dużo czasu dla siebie i odkładamy to na kolejne dni. I tak codziennie. Coś innego zawsze jest ważniejszego niż nasz dobrostan psychiczny i fizyczny. Jednak to właśnie te małe rzeczy, które robimy dla siebie mają wpływ na to, jaką relację mamy sami ze sobą. Ten czas, który poświęcamy sobie odgrywa kluczową rolę w naszym dobrym i sprawnym funkcjonowaniu.

Czym jest self-care? To właśnie dbanie o siebie oraz swoje potrzeby. Zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. To czas dla nas, w którym traktujemy siebie z miłością i szacunkiem do swojego umysłu i ciała. To działania, które wykonujemy w celu poprawy naszego samopoczucia i robimy to bez wyrzutów. To czas dla nas, gdzie najważniejsi jesteśmy my sami i nasze dobro. Self-care pomaga nam zapomnieć o stresorach i pozwala na relaksację naszego ciała i umysłu. Ograniczamy bodźce i skupiamy się na naszym własnym wewnętrznym głosie. To bardzo ważny fundament naszego zdrowego życia.

Self-care – czyli dbanie o siebie

JAK ZADBAĆ O SIEBIE? 5 POMYSŁÓW NA SELF-CARE

Przede wszystkim należy jeszcze wspomnieć, dlaczego self-care jest taki ważny w naszym życiu. Odpowiednie zadbanie o siebie pozwala nam zatroszczyć się o innych. Aby móc dawać z siebie wszystko, co najlepsze, najpierw musimy dać to sobie i dać możliwość rozwoju. Te czynności to coś, co pozytywnie wpłynie na nasz relaks, nasze zdrowie, relacje z bliskimi oraz samoświadomość. Zatem, jak możesz o siebie zadbać?

NAJPIERW PODSTAWY: SEN, WODA, JEDZENIE

Być może brzmi to dość trywialnie, jednak są to podstawowe rzeczy, o których często zapominamy. Nie raz pracujemy do późnych godzin wieczornych, aby wyrobić się z pracą na następny dzień lub chcemy podgonić z materiałem. Następnie wstajemy bardzo wcześnie rano i od razu zabieramy się za pracę. Nasz sen traktujemy nie jako regenerację a jako obowiązek. Jednak zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu sprawi, że Twój organizm będzie pracował znacznie lepiej. Sama musisz określić i sprawdzić, ile godzin snu potrzebujesz i kiedy się wysypiasz. Dodatkowo pamiętaj, aby bezpośrednio min. na jedną godzinę przed snem nie spoglądać na ekrany cyfrowe, bo trudniej będzie nam zasnąć.

Jedzenie i odpowiednie nawodnienie również traktujemy po macoszemu. Pomimo tego, że to właśnie ono zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu i dostarcza składników odżywczych do pracy naszego mózgu. Nie skupiamy się na tym, co jemy, jak jemy i dlaczego to jemy. Robimy to w biegu. Pomiędzy spotkaniami, przed komputerem czy przy oglądaniu seriali. Nie jemy śniadań, łapiemy w biegu coś słodkiego, szukamy szybkiego jedzenia w fast-foodach, czy jemy o nieregularnych porach. W tym wszystkim zapominamy o wodzie a zamiast tego chwytamy szybką kawę i liczymy na to, że pobudzi nas do działania i zaspokoi głód. To właśnie te rzeczy, mają największy wpływ na to, jak traktujemy swoje ciało i umysł. Zastanów się, jak wygląda to u Ciebie.

ZMIANA ZŁYCH NAWYKÓW

Niektóre nawyki nie pomagają nam w prowadzeniu komfortowego życia. To mogą być małe rzeczy, których na co dzień nie zauważamy. Możemy marnować godziny dziennie na siedzenie w telefonie i robić to zupełnie nieświadomie. Może to być notoryczne umniejszanie sobie i porównywanie się z innymi. Krytykujemy siebie w myślach i stawiamy się w gorszym światle niż jest to w rzeczywistości. Tworzymy najgorsze możliwe scenariusze w naszej głowie, że coś się nie powiedzie lub nie zaczniemy czegoś nowego, dlatego, że z pewnością nam się nie uda. Sami tworzymy niektóre bariery, których ciężko nam się wyzbyć. Warto zatem zamienić te gorsze nawyki, na inne. Nowe. Takie, które będą nam służyły. Może zamiast myśleć na spotkaniu, co ja tu robię i kompletnie się na tym nie znam, pomyśl fajnie, że zostałam zaproszona i mogę pracować z ciekawymi ludźmi. Tak niewiele a jak zmienia nasze postrzeganie.

ZOBACZ, JAKIE MASZ RELACJE Z LUDŹMI

Self-care – czyli dbanie o siebie to coś co pozwala nam czuć się dobrze ze sobą oraz z otoczeniem. Zobacz, jak wyglądają Twoje relacje z ludźmi, którzy są w Twoim otoczeniu. Czy są to osoby, które pozytywnie na Ciebie wpływają, czy wręcz przeciwnie? Może się zdarzyć tak, że niektóre relacje będą toksyczne i warto zastanowić się, co z nimi zrobić. Osoby, które ciągną Cię w dół lub próbują być wpływające negatywnie na Twoje życie to raczej nie osoby, z którymi relacja będzie cieszyła. Zastanów się, jakie Ty masz relacje z innymi ludźmi i zobacz, czy są one dla Ciebie wartościowe i jak na Ciebie wpływają. Jeżeli dobrze i motywująco, to świetnie. Jednak jeżeli negatywnie, warto coś z tym zrobić.

ZADBAJ O SWOJE WARTOŚCI I MYŚLI

Zadajemy pytania innym, czasem lepsze, czasem gorsze, jednak uzyskujemy odpowiedzi na to, aby poznać wartości i przemyślenia innych osób. Ale czy znasz swoje wartości i przemyślenia? Czy potrafisz zadać sobie odpowiednie pytania, które pokażą Ci, co jest dla Ciebie ważne i na czym Ci zależy? Skup się na tym i spróbuj poznać to, co siedzi w Twojej głowie. Zadawaj sobie pytania i odpowiedzi zapisuj. Na kartce, komputerze, czy w dowolnym miejscu. Zostań sama ze swoimi myślami i poznaj siebie. Twoje wewnętrzne przekonania, którymi się kierujesz i jakie naprawdę masz zdanie na temat wielu rzeczy. Odcinając się od tego, że możemy przejąć czyjąś opinię i czy wypada nam myśleć w taki sposób. To Twoje myśli i powinnaś je poznać i oswoić.

PRACUJ NAD SWOIMI EMOCJAMI

W szkole nie zostaliśmy nauczeni wielu rzeczy, które są niezbędne do prawidłowego i zdrowego zachowania w kontaktach międzyludzkich. Wszystkiego uczymy się sami z czasem lub podpatrujemy te zachowania u innych. Niekiedy nasze wzorce i schematy powtarzane latami mogą być dla nas męczące. Stany lękowe, napady agresji, zmienność nastrojów to coś, co może wprowadzać nas oraz innych w zakłopotanie. Zastanów się, jak Ty reagujesz na sytuacje stresowe i co wtedy dzieje się w Twojej głowie. Jak się zachowujesz i jak możesz nad tym pracować. Nie krytykuj się za takie zachowania. Warto jednak je sobie uświadomić i zacząć nad nimi pracować.

Serdecznie zapraszam Cię do przeczytania innych wpisów na moim blogu. Zapraszam również na instagram, gdzie jestem bardziej aktywna i możesz być na bieżąco. Pozdrawiam, Kasia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
Shield Security