rozwój osobisty

PRZEKONANIA, KTÓRE UTRUDNIAJĄ CI CODZIENNE ŻYCIE.

Na drodze rozwoju osobistego każdy z nas mierzy się ze swoimi przekonaniami, które zakorzenione są w nas od lat. Przekonania mogą nas wspierać lub całkowicie utrudniać nam funkcjonowanie na co dzień. To właśnie dzięki nim jesteśmy w obecnym miejscu, mamy określone myśli na swój temat
i postrzegamy świat przez ich pryzmat. 

Spis treści:

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego podejmujesz decyzje w określony sposób? A może chciałabyś czegoś innego od swojego życia, jednak w Twojej głowie pojawiają się nieprzychylne myśli? To właśnie przekonania sprawiają, że albo czujemy się, jakbyśmy latały i osiągały niesamowite sukcesy. Albo czujemy się ograniczone i niewarte nawet próby, bo wiemy, że i tak się nie uda. 

Aby zacząć zmieniać swoje życie, najpierw zmień swoje myślenie. I od tego zaczniemy. Jakie myśli
i przekonania utrudniają Ci codzienne życie?

Jakie przekonania utrudniają codzienność?

Przede wszystkim takie, przez które czujesz się ze sobą gorzej i nie wierzysz w siebie.

Zamiast rosnąć, czujesz jakbyś malała.

W miejscu uśmiechu, masz na twarzy gorycz lub rozczarowanie.

Zamiast energii, masz zmęczenie i niechęć.

Zanim zdążysz podjąć działanie Twój wewnętrzny głos już podpowiedział Ci przyszły scenariusz i Twoje największe obawy. One nie wzięły się znikąd. To powtarzane wielokrotnie słowa, frazy, którymi otaczałaś się w przeszłości. Mogłaś słyszeć je od rodziców, opiekunów, kolegów z klasy, nauczycieli czy nawet telewizji, bądź z Internetu. Spójrzmy zatem, jakie przekonania mogą stać na drodze do Twojego szczęśliwego życia pełnego obfitości, miłości do siebie i działania w zgodzie ze sobą.

5 przekonań, które utrudniają Ci życie w szczęściu i spełnieniu

Przekonania są pewnego rodzaju filtrem, przez który patrzymy na świat. Mogą one pomagać nam w osiąganiu naszych celów lub też zupełnie je podważać. Na przykład: Jeśli wierzysz, że nigdy nie nauczysz się języka angielskiego, to podświadomie będziesz szukać swoich błędów i potwierdzenia swoich nieumiejętności, zamiast szukać okazji i wdzięczności za progres. 

Jakie zatem myśli sprawiają, że trudniej jest nam być szczęśliwą kobietą?

Przekonanie 1: Nie ma sensu próbować i tak mi się nie uda. 

Wychodzenie z założenia, że nie ma sensu próbować, bo z góry skazujesz wszystko na porażkę nie prowadzi do szczęśliwego życia. Raczej do wielu rozczarowań i zachowań asekuracyjnych. Nie bierzesz udziału w ryzykownych przedsięwzięciach, które mogą się nie udać. Z góry skazujesz wszystko na niepowodzenie i doszukujesz się najmniejszych uchybień potencjalnego sukcesu. Zatem zamiast nauczyć się angielskiego, skupiasz się tylko na swoich błędach. Nie idziesz na studia, bo przecież i tak nie wiadomo czy będziesz mieć po nich pracę. Dodatkowo trwa to tak długo, że może Ci się nie spodobać i będziesz mieć wrażenie zmarnowanego czasu. Nie bierzesz udziału w konkursie fotograficznym, bo jest tyle lepszych fotografów, że na pewno nie wygrasz. 

Przekonania 2: Nie mam czasu/pieniędzy/energii.

To jedno z najczęstszych przekonań, które sprawiają, że nie działamy. Twierdzenie, że nie mamy czasu, może oznaczać, że źle zarządzamy swoim czasem lub, że bierzemy na siebie za dużo i nie delegujemy zadań. W związku z tym, nie mamy czasu, bo robimy za dużo, ponieważ nikt inny nie zrobi tego lepiej niż my. Przekonanie, że nie masz pieniędzy, aby coś zrobić, gdzieś wyjechać, zacząć nowy kurs, przeprowadzić się, odejść od partnera sprawi, że będziesz stać w miejscu. Takie myślenie doprowadzi do frustracji i niezadowolenia ze swojego obecnego stanu. Jednak przez myślenie, że nie masz pieniędzy na zmianę, nic nie zrobisz, bo aby wprowadzać zmiany należy mieć środki finansowe. 

Przekonania 3: Chcę, aby wszystko, co robię było perfekcyjne. 

Perfekcjonizm to autosabotaż. Nie pozwala nam na wykonywanie jakiejś czynności lub dopracowywanie jej w najmniejszym szczególe, że zapominamy, że lepiej jest najpierw to zrobić, a dopiero później udoskonalać. Przez te drobne szczegóły możemy zapomnieć o głównej istocie Twojego działania. Wyobraź sobie, że chcesz pojechać do pracy za granicę, jednak obawiasz się o poziom swojego języka. W szkole uczono nas, by nie popełniać błędów i Ty również nie chcesz ich popełniać. W efekcie obawiasz się tego, że będziesz się mylić i ludzie nie będą Cię rozumieć, więc milczysz. Przez to nie nawiązujesz nowych znajomości, czujesz się osamotniona i w głowie snujesz plany, jakby mogło wyglądać Twoje idealne życie. Tworzenie scenariuszy idealnych nie przekłada się na rzeczywistość, co prowadzi do niezadowolenia. 

Przekonania 4: Inni wyśmieją to, co naprawdę myślę.

Strach przed wyśmianiem i odrzuceniem hamuje wiele naszych zachowań i słów, które chcielibyśmy tak naprawdę powiedzieć. Zdarza się, że nie mówimy tego, co myślimy w obawie, że ktoś nas nie zrozumie, zbagatelizuje nasze zdanie lub będzie je wyśmiewał. Prowadzi to do tego, że mniejsze znaczenie ma dla Ciebie Twoje zdanie, niż zdanie innych ludzi o Tobie. Praca nad asertywnością i poczuciem własnej wartości pomoże w budowaniu nowej wersji Ciebie. 

Przekonania 5: Na pieniądze trzeba ciężko pracować. 

Mając przekonanie o tym, że pieniądze zarabia się wyłącznie ciężką pracą, będzie niesamowicie trudno cieszyć się z pieniędzy, które mogą przychodzić z lekkością. W efekcie będziesz pracować jeszcze więcej, bo tylko te ciężko zarobione pieniądze się liczą. Może być tak, że w momencie, gdy zarobisz dużą kwotę bez ogromnego wysiłku, możesz czuć się nie fair i jakby te pieniądze Ci się nie należały za Twoją pracę. W takim wypadku należy przyjrzeć się swojej relacji z pieniędzmi.

Dołącz do kursu i zmień swoje przekonania już dziś ✨

Dla kogo jest ten kurs?

  • Dla osób, które czują, że mają blokady wewnętrzne, lecz nie wiedzą skąd pochodzą,
  • Chcesz zmienić swoje przekonania, ale nie wiesz od czego zacząć?
  • Chcesz poznać to, co może Cię blokować w życiu?
  • Chcesz wyjść ze swojej strefy komfortu?
  • Dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak negatywne przekonania wpływają na Twoje życie.
Poznasz zniekształcenia poznawcze i dowiesz się, jak wpływają na Twoją codzienność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *