relacje

ZDROWA KOMUNIKACJA W RELACJACH – JAK WAŻNA JEST KOMUNIKACJA I NA CZYM POWINNA POLEGAĆ?

Zdrowa komunikacja w relacjach pozwala zbudować zaufanie i zapewnia długotrwałe, zdrowe relacje. Kiedy ludzie doświadczają, że ich słowa są słuchane i doceniane, a ich wysiłek jest ceniony, czują się szanowani i czują się bezpiecznie w ich związkach. Niezależnie, czy mowa jest o relacji w związku czy relacji Umiejętność komunikacji zależy zarówno od słuchacza, jak i mówcy. Aby skutecznie porozumieć się z innymi, konieczne jest, by nauczyć się kilku rzeczy. Przede wszystkim słuchać, akceptować odpowiedzialność za słowa, a także wyrażać swoje emocje zgodnie z sytuacją. Dobra komunikacja może zwiększyć znacznie jakość relacji między ludźmi.

NA CZYM POLEGA ZDROWA KOMUNIKACJA W RELACJACH?

Zdrowa komunikacja to centralny element zdrowych relacji. Oznacza zdolność do efektywnego przekazywania myśli, uczuć i informacji oraz okazywania szacunku i życzliwości wobec innych. Jest procesem wymiany między dwoma lub więcej osobami, w którym wszystkie strony biorą udział, trzyma się określonych zasad i istnieje dobre zrozumienie.

Zdrowa komunikacja zakłada, że zwracasz się z szacunkiem do innych i wyrażasz swoje potrzeby zgodnie z ich preferencjami. Oznacza to szanowanie przez nas samych i przez innych:

  • naszych i ich uczuć, przekonań i wartości,
  • naszych i ich sposobów wyrażania informacji,
  • naszych i ich czasowych ograniczeń,
  • naszych i ich preferencji i potrzeb.

DLACZEGO WARTO SŁUCHAĆ W RELACJI?

Słuchanie innych osób jest tak samo ważne, jak mówienie. To czynność, która nie tylko uczy nas nowych rzeczy, ale także wspiera tworzenie czujnych i zdrowych relacji międzyludzkich. Zarówno w pracy, jak i w domu, słuchanie innych może pomóc nam zrozumieć perspektywę i odnosić sukcesy tam, gdzie bez słuchania po prostu by się nie udało.

Słuchanie naszych przyjaciół, współpracowników, a nawet obcych pozwala nam lepiej zrozumieć ich punkt widzenia. Pomoże nam w budowie zaufania i wzbudzi w ludziach uczucia szacunku i lojalności. Pozwala to również ludziom uczyć się od siebie nawzajem i tworzyć więź oraz silne relacje. Słuchanie innych może również pomóc w poznaniu ich potrzeb i problemów, co może doprowadzić do lepszego wzajemnego rozumienia.

ODKRYJ 3 BŁĘDY PODCZAS ROZMOWY Z PARTNEREM

1. Stosowanie sarkazmu – sarkazm nie jest najlepszym sposobem prowadzenia dyskusji lub rozmowy z najbliższymi; może to obrażać innych i nie wpłynie pozytywnie na relacje.

2. Wpadanie w kłótnie – staraj się unikać kłótni, aby uniknąć obrażania najbliższych.

3. Niesłuchanie – Twoi najbliżsi mają ważne rzeczy do powiedzenia i powinieneś je wszystkie wysłuchać, zamiast przerywać im lub ignorować ich głos.

Dobrą komunikację można pielęgnować, jeśli staramy się zachować zasady słuchania i szanowania. Ważne jest, aby słuchać uważnie i wyraźnie wyrażać swoje opinie. Nie oczekuj, że druga osoba będzie się zgadzała, ale powinieneś szanować jej poglądy i wspierać ją, aby odzwierciedlała prawdę.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam Cię serdecznie do zapoznania się z moim e-bookiem “Sztuka rozmowy” dostępnym w sklepie. Sprawdź link i zobacz 80 pytań, które możesz zadać drugiej osobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *