NA CZYM POLEGA PRACA NAD SOBĄ?
Praca nad sobą wydaje się dobrym pomysłem na to, aby zacząć zmieniać na lepsze swoje życie. Ale czy tak jest? Z własnego doświadczenia mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tak. Rozpoczęcie swojej przygody z rozwojem osobistym nie należy do szybkich procesów.
To raczej maraton, nie sprint. Efektów możemy nie widzieć przez dłuższy czas, jednak przychodzi moment, gdzie wszystko zaczyna się diametralnie zmieniać. Regularność pozwoli Ci zmieniać swoje życie na lepsze i pracować nad sobą.
Ale od czego zacząć i na czym praca nad samym sobą tak naprawdę polega?
Na czym polega praca nad sobą?
Co to właściwie znaczy “pracować nad sobą”? Przecież zmieniamy się całe życie i nasze podejście na przestrzeni lat to kalejdoskop.
Osobiście dla mnie praca nad samym sobą polega na świadomym kierowaniu swojej uwagi na obszary, które są dla nas ważne. Na regulowaniu swoich emocji w sytuacjach społecznych i próbowaniu radzenia sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Polega ona również na tym, by działać w zgodzie z obecnymi wartościami wyznawanymi przez nas. A przede wszystkim w życiu w zgodzie ze sobą i podejmowaniu takich decyzji, z którymi to MY czujemy się doskonale.
Z czego składa się praca nad samym sobą?
To przede wszystkim kilka obszarów, które znacząco wpływają na jakość naszego życia.
Możemy mówić tu o pracy nad swoimi emocjami oraz nad swoimi przekonaniami. To poszerzenie perspektywy i swojej wygodnej, znajomej strefy. Dodatkowo możemy skupić się o zwiększaniu naszych kompetencji miękkich oraz twardych. Pracą nad naszym zdrowiem i aspektami finansowymi.
I głównym składnikiem jest tutaj praca nad poznaniem siebie.
Dlaczego nie masz efektów pracy nad samym sobą?
Zaczynasz pracować nad sobą, ale frustrujesz się, że nie widzisz natychmiastowych efektów? Cierpliwości, wszystko przyjdzie z czasem.
Zapominamy o tym, że praca nad sobą to praca 24 h. Każdego dnia wybierasz co robisz, o czym myślisz, co jest Twoim “lepszym” wyborem na dziś. To naturalne i powinniśmy to wykorzystać. Nie pracujemy nad sobą tylko we wtorek o 18:00, jak mamy czas, by faktycznie zastanowić się nad sobą. Ale codziennie.
Poznaj 3 powody, przez które nie widzisz efektów pracy nad sobą.
- Wiesz, że chcesz coś zmienić, ale nie wiesz, co chcesz zmienić. Bardziej skupiasz się na tym, by myśleć niż faktycznie działać. Często wiemy, czego nie chcemy w naszym życiu lub co nam przeszkadza. Lecz nie wiemy, czego chcielibyśmy w zamian. Na co mielibyśmy to przekształcić. Czego pragniemy? Najpierw zacznij od uporządkowania tego, jak jest obecnie i zrozumienia, co jest dla Ciebie dobre a co chcesz zmienić. A dopiero później zacznij działać.
- Robienie ciągle po swojemu i niesłuchanie rad innych ludzi. Często zamiast uczyć się od innych, którzy mają już to, co my dopiero byśmy chcieli, chcemy robić po swojemu. Chociaż to nie sprawdza się to nasze ego nie pozwala nam słuchać innych. W momencie, jak mamy już osobę, która pomaga nam w rozwoju osobistym. Czy to będzie psycholog, psychiatra, mentor, coach to zależy od Ciebie, jak otwarta będziesz na zmianę i co chcesz wyciągnąć z takich spotkań.
- Ciągła zmiana Twoich celów i drogi. Efekty zobaczysz po czasie, gdy skupisz się na jednej rzeczy
i będziesz wykonywać ją dostatecznie długo. Cykliczna i szybka zmiana Twoich celów nie pozwoli Ci na poznanie siebie i doczekanie się upragnionych efektów. Najpierw ogarnij jeden temat w sposób, który Cię satysfakcjonuje a dopiero później zabierz się za kolejny. Nie poprawisz swojej relacji ze sobą i nie uda Ci się skutecznie pracować nad sobą, jeżeli rozkopiesz wszystkie możliwe tematy naraz. Wszystko po kolei. Zdążysz zrobić wszystko, to co dla Ciebie najważniejsze.
Praca nad sobą - od czego warto zacząć?
Aby rozpocząć pracę nad sobą przede wszystkim należy jasno podjąć decyzję o tym, że naprawdę chcemy coś zmienić. Często ludzi mówią, że chcą coś zmienić w swoim życiu, ale nie podejmują działań, by faktycznie to zrobić. Nie zawsze jesteśmy gotowi na to, by coś zmienić. Bo wtedy naprawdę zacznie mieć to efekty. Dlatego przede wszystkim podejmij decyzję. To od Ciebie zależy, czy coś zmienisz, bo nikt inny nie zrobi tego za Ciebie.
Kolejnym krokiem będzie znalezienie przez Ciebie obszarów, w których planujesz rozpocząć zmiany. Dla każdej osoby będą to zupełnie inne rzeczy. Być może dla Ciebie ważne będzie uregulowanie stanów emocjonalnych i niewybuchanie przy każdej możliwej okazji. A może jednak chcesz naprawić swoją relację z pieniędzmi. To Ty określasz, co jest dla Ciebie priorytetem w danym momencie.
Trzecim ważnym aspektem będzie zlokalizowanie schematów, które sprawiają, że nie czujesz się dobrze sama za sobą. Być może jest to jedzenie słodyczy w sytuacjach stresowych a może wycofywanie się, gdy czujemy się zagrożeni i oceniani? Spójrz na to szeroko i zobacz to, co się powtarza i czego nie możesz powstrzymać.
Warto spojrzeć również na reakcje swojego organizmu na różne sytuacje. Zastanów się, czy Twoje ciało czuje się komfortowo, gdzie się napina i w jakich momentach. O czym myślisz w trakcie i gdzie błądzą Twoje myśli. To będzie dobrym początkiem rozumienia reakcji swojego organizmu.
Co może pomóc Ci w pracy nad sobą? Inny sposób traktowania samej siebie. Przede wszystkim zastanów się, czy tak samo potraktowałabyś swoją przyjaciółkę lub przyjaciela? Czy podchodziłabyś tak krytycznie, jak dotychczas? Czy jednak dałabyś jej wsparcie, empatię i zachęcała do podejmowania codziennie małych kroków?